Nagła zmiana klimatu: Życie w tropikach staje się niemożliwe

Zespół naukowców z Uniwersytetów Monasha i Hasanuddin w Indonezji potwierdził 10 listopada 2021 r. na łamach iScience najgorsze obawy: część populacji zamieszkującej regiony tropikalne egzystuje już w warunkach chronicznego stresu cieplnego, którego nasilenie zderza się z górną granicą przeżywalności człowieka.

Badacze zorientowali się, iż modele klimatu wykorzystywane do prognozowania ekstremalnych temperatur bazują na danych ze stacji meteorologicznych znajdujących się na obszarach gęsto zaludnionych. Sytuacja osób z rozproszonych „osad nieformalnych” nie jest monitorowana. Jej poznanie umożliwiły dopiero czujniki ciepła rozmieszczone w blisko 100 gospodarstwach w Makassar – miejscowości w Indonezji tropikalnej. Podobne lokalizacje są domem dla ponad 370 milionów mieszkańców samej Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Wioska Sumba w Indonezji. W samej strefie okołorównikowej, która obejmuje m.in. Meksyk, Belize, Kostarykę, Salwador, Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę, Panamę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Wenezuelę, Gujanę, Surinam, Gujanę Francuską, północne części Chile, Argentyny, Paragwaju i Brazylii, mieszka ∼400 milionów ludzi.

W czasie pory deszczowej aż 80% urządzeń zarejestrowało wartości mokrego termometru przekraczające limity bezpieczeństwa zdrowotnego. W niektórych przypadkach odczyty zrównały się z maksimum fizjologicznej wytrzymałości homo sapiens. Zdaniem uczonych odkrycia te są alarmujące z kilku powodów. Po pierwsze, wiele milionów ludzi doświadcza gorąca szkodzącego zdrowiu. Po drugie, większość z nich pracuje fizycznie w trakcie upałów, co grozi śmiercią. Po trzecie, Ziemia ociepla się szybko, a plan przesiedlenia nie istnieje.

Czasopismo Nature Climate Change opublikowało w lipcu 2016 r. analizę, która jako pierwsza zintegrowała wszystkie wcześniejsze badania, aby określić miejsce i moment, w którym nagła zmiana klimatu zacznie powodować spustoszenie permanentne. Zgodnie z jej konkluzją chaos miał ogarnąć tropiki przed rokiem 2020. Zapowiadana katastrofa trwa. 


Jeśli jest Pani/Pan subskrybentem/stałym czytelnikiem bloga i uważa, że moja praca zasługuje na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem już za 5 zł miesięcznie. Dziękuję.

Tłum. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.