Pandemii ciąg dalszy

Dr Michael Osterholm, czołowy amerykański epidemiolog i dyrektor Centrum Badań nad Chorobami Zakaźnymi w Minneapolis, ostrzegł przed następnym etapem pandemii COVID-19. Uczony wyjaśnił kontekst i rzeczywiste niebezpieczeństwa, na które zwróciła uwagę w swoim niedawnym wystąpieniu dr Rochelle Walensky, dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych, mówiąc, że dalszy rozwój sytuacji epidemicznej widzi w ciemnych barwach. Moje największe obawy dotyczą najbliższych lat. – rozpoczął Osterholm. Przyjrzyjmy się dystrybucji szczepionek. Dziesięć krajów otrzymało około 80% dostępnej puli. Trzydzieści państw nie zobaczyło do tej pory ani jednej kropli. Jeżeli wirus będzie krążył i infekował bez ograniczeń w krajach o niskim i średnim dochodzie, pojawią się tam warianty koronawirusa, które pod każdym względem będą stanowić wyzwanie dla szczepionek. Potrzebna jest skoordynowana reakcja globalna.

The People’s Vaccine Alliance, koalicja ponad 50 organizacji, przeprowadziła w marcu 2021 r. ankietę z udziałem 77 epidemiologów z 28 państw. Dwie trzecie respondentów uważa, że w ciągu niespełna roku SARS-CoV-2 zmutuje do tego stopnia, iż większość szczepionek pierwszej generacji zatraci swoją skuteczność i konieczne będzie ich zmodyfikowanie lub opracowanie nowych. Mniej niż jeden na ośmiu ankietowanych wierzy, że mutacje nigdy nie wyeliminują obecnych szczepionek. Aż 88% ekspertów nie ma wątpliwości, iż utrzymujący się w wielu krajach niski poziom szczepień sprzyja powstaniu mutacji odpornych na szczepionki. Według The People’s Vaccine Alliance przy aktualnym tempie ich rozprowadzania w 2022 r. zaszczepionych zostanie tylko 10% obywateli państw biednych.

Przez Kanadę przetacza się trzecia fala COVID-19. Zasila ją kombinacja trzech wariantów SARS-CoV-2, która zdaniem epidemiologów przypomina „dolewanie benzyny do szalejącego już pożaru”.

Do wariantu brytyjskiego [B.1.1.7], południowoafrykańskiego [B.1.351], brazylijskiego [P.1] dołączyła ostatnio podwójna mutacja SARS-CoV-2 odpowiadająca za nagły wzrost zachorowań na COVID-19 w Indiach. Międzynarodowi specjaliści wyrazili niepokój, że może ona wkrótce rozprzestrzenić się na terytoriach innych krajów. W styczniu politycy ogłosili zwycięstwo nad koronawirusem – dzisiaj Indie znajdują się w epicentrum pandemii. Relacjonując rekordową drugą falę zakażeń, dziennik The Week z Chennai napisał, że „z co najmniej 18 stanów napływają doniesienia o kilku nowych wariantach”. Tymczasem w Brazylii, gdzie postępuje niewydolność regionalnych systemów opieki zdrowotnej, zidentyfikowano w tych dniach SARS-CoV-2, który składa się z 18 mutacji.

Rządy krajów bogatych zablokowały propozycję zrzeczenia się praw własności intelektualnej do szczepionek COVID-19. Obrona zysków i monopoli gigantów farmaceutycznych nie jest jedyną przyczyną sztucznego reglamentowania dostaw. Nacjonalizm szczepionkowy ma wywołać amnezję u obywateli – np. zaszczepieni Amerykanie i Brytyjczycy z wdzięczności zapomną, że niekompetencja i korupcja urzędników wysokiego szczebla spowodowały bezprecedensowe pod względem liczby ofiar przeciążenie służby zdrowia – oraz posłużyć za instrument polityki zagranicznej.

Koronawirus nie przejmuje się intrygami swoich potencjalnych ludzkich nosicieli. Jako jeden z czynników przyspieszających upadek cywilizacji przemysłowej, patogen zrobił już swoje: m.in. zwiększył globalne zadłużenie, instytucjonalne dysfunkcje, nierówności ekonomiczne, niepokoje społeczne i destrukcję ekosystemów. Niebawem będzie wiadomo, czy aktywność jego kolejnych wariantów przedłuży obserwowaną eskalację pandemii dotychczasowej, czy może zapoczątkuje nową o bardziej dramatycznych i destabilizujących cechach.


Jeśli jest Pani/Pan subskrybentem/stałym czytelnikiem bloga i uznaje moją pracę za wartościową i zasługującą na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem już za 5 zł miesięcznie. Dziękuję.

Oprac. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cywilizacja, Ziemia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.