Lodowce szelfowe topnieją 100 razy szybciej, niż sądzono

Zastosowanie nowej metody pomiaru topnienia lodowców zanurzonych w wodzie dało zaskakujący wynik: zjawisko przebiega 100 razy szybciej, niż wskazywały na to wcześniejsze szacunki.

Ablacja lodowców to normalny fenomen towarzyszący zmianie pór roku. Jednak ocieplenie klimatu przyspiesza go na całym świecie. Na Grenlandii lodowce topnieją powierzchniowo i od spodu. Na Antarktydzie występuje wyłącznie topnienie podwodne.

W badaniu opublikowanym 26 lipca 2019 r. w Science zespół oceanografów i glacjologów pogłębił zrozumienie dynamicznych procesów, którym podlegają lodowce szelfowe. Wyższe od spodziewanych wskaźniki ich topnienia podwodnego mówią nam, że są dużo bardziej wrażliwe na zmiany zachodzące w oceanach, niż sądziliśmy, przyznaje Ellyn Enderlin z Uniwersytetu Stanowego w Boise.

Woda roztopowa spływa z wierzchu lodowca pływowego do fiordu, gdzie podmywa i niszczy jego czoło. Z kolei obfita ablacja podwodna ma miejsce tam, gdzie lód wchodzi w kontakt z ciepłym oceanem, wyjaśnia Jason Amundson, glacjolog z Uniwersytetu Alaski i współautor analizy.

Lodowiec szelfowy na Alasce

Lodowce szelfowe – tworzące pionowe klify – tracą lód zarówno poprzez topnienie, jak i proces zwany cieleniem, ponieważ duże ich fragmenty odłamują się i wpadają do morza. Cielenie nasilone topieniem kruszy podstawę lodowca. Stopniowe usuwanie tego fundamentu prowadzi do oderwania gór lodowych. Rezultaty przełomowej eksploracji tych zjawisk, podczas której po raz pierwszy wykorzystano sonar, radar i fotografię poklatkową, sugerują, że obecne obliczenia tempa wzrostu poziomu morza są w znacznym zakresie zaniżone – będzie ono zdecydowanie gwałtowniejsze.

Teoretyczne modele, na których polegaliśmy, by ustalić szybkość topnienia, są błędne, stwierdza Rebecca Jackson, oceanograf z Uniwersytetu Rutgersa. Niektóre nasze dotychczasowe założenia zupełnie odbiegają od realiów, dodaje Twila Moon, glacjolog z Narodowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przy Uniwersytecie Kolorado w Boulder.

Wpisy powiązane tematycznie.

Oprac. exignorant

Jeśli jest Pani/Pan subskrybentem/stałym czytelnikiem bloga i uznaje moją pracę za wartościową i zasługującą na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem już za 5 zł miesięcznie. Dziękuję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.