Nagła zmiana klimatu w Arktyce i susze

W dniu 31 marca 2019 r. temperatury w Arktyce przekroczyły średnią z lat 1979-2000 o 7,7°C. W niektórych lokalizacjach anomalie miały wartość nawet 30°C. Dzień wcześniej ciepłe powietrze napłynęło nad Cieśninę Beringa i termometr pokazał 2,5°C.

Badanie opisane 27 marca 2019 r. w Nature potwierdziło, że ocieplenie w Arktyce redukuje różnicę temperatur między tropikami i biegunami, czego skutkiem jest mniejsza ilość opadów, słabsze cyklony i wolniejszy przepływ wiatrów zachodnich w strefach umiarkowanych szerokości geograficznych. Jest to przepis na długotrwałą suszę. Przy większej różnicy byłoby odwrotnie: deszcze, cyklony i przepływy wiatrów przybierałyby na intensywności. Nasza praca ujawniła, iż cieplejsza Arktyka osłabia prąd strumieniowy i inne wiatry, powiedział Bryan Shuman, wykładowca na Wydziale Geologii i Geofizyki Uniwersytetu Wyoming. Obserwowana zmiana różnicy temperatur między Arktyką i tropikami zmniejsza opady w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Analiza objęła cały glob i zrekonstruowała historię okresów zdominowanych przez susze. Gdy panowały trendy zbliżone do dzisiejszych, umiarkowane szerokości geograficzne wysychały, dodał Shuman. Wysokie szerokości geograficzne ocieplają się teraz 2-5 razy szybciej niż reszta planety.

Czy w 2019 r. też grozi nam susza?

Fragment artykułu Topagrar z 10 marca 2019 r.

Miniona zima w wielu województwach nie przyniosła licznych opadów śniegu i deszczu, a nawet tam, gdzie było ich sporo, nie zostały wyrównane niedobory wody po tragicznie suchym 2018 r. Jak zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza, trzy tygodnie wcześniej niż zwykle rozpoczęła się tegoroczna wegetacja roślin uprawnych. Tymczasem, po suchej zimie w Wielkopolsce, nie są prognozowane znaczące opady deszczu. Powstaje poważna obawa, że w krótkim czasie roślinom do komfortowego wzrostu może zabraknąć wody. Jej poziom w studniach przypomina bardziej środek lata niż początek wiosny.

Zarząd WIR poinformował Wojewodę Wielkopolskiego o niepokojąco niskich zasobach wodnych zgromadzonych w glebie po tegorocznej zimie. Izba Rolnicza z Wielkopolski obawia się, że w tym roku może spodziewać się dalszych niedoborów wody, które doprowadzą do kolejnej obniżki plonów. Czy obawy Wielkopolskiej Izby Rolniczej nie są przedwczesne? Pogoda jest nieprzewidywalna i równie dobrze mogą w najbliższych tygodniach i miesiącach pojawić się liczne opady deszczu. Jednak po tragicznych pod względem pogody 2017 i 2018 r., lepiej „dmuchać na zimne” i być przygotowanym do sprawnego szacowania strat w uprawach. […]

Według badania opublikowanego 1 maja 2019 r. w Nature globalne ocieplenie potęguje susze od początku XX w. – właśnie wtedy gleby zaczęły wysychać równocześnie w różnych częściach Ameryki Północnej i Środkowej, Eurazji, Australii i basenu Morza Śródziemnego. Naukowcy wykazali, że cywilizacyjne emisje gazów zmieniają hydroklimat na sposób niszczący rolnictwo i zdrowie. Redukcja wilgotności gleby w wymienionych regionach świata była najpewniej spowodowana wzrostem globalnych temperatur. Autorzy przestudiowali zapisane w słojach drzew wzory susz, które występowały wieleset lat temu, zanim cywilizacja przemysłowa zaczęła wpływać na system klimatyczny poprzez emisję gazów cieplarnianych, masową wycinkę lasów i rolnictwo na dużą skalę. Wyniki porównano z danymi z XX w. Niestety, sygnał globalnego ocieplenia staje się coraz mocniejszy od około 2000 r., co ma „bardzo poważne konsekwencje” dla ludzi i ekosystemów. Kompleksowa analiza potwierdziła wcześniejsze ustalenia, które pokazały, iż wskutek zmiany klimatu obszary suche będą coraz rzadziej nawiedzane przez deszcze, zaś obszary wilgotne będą doświadczać coraz intensywniejszych opadów (zachodnie Chiny, znaczna część Azji Środkowej, subkontynent indyjski, Indonezja i centralna Kanada). Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) w swoich ostatnich ocenach popełnił błąd obdarzając „niskim zaufaniem” sugerowaną zależność między odchyleniami we wzorach suszy i globalnym ociepleniem.

Wpis powiązany tematycznie: Arktyka: Lato w zimie, Po pierwsze habitat

Oprac. exignorant

Jeśli uzna Pani/Pan moją pracę za wartościową i zasługującą na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem. Dziękuję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.