Cywilizacji przemysłowej kończy się piasek

Mamy świadomość, że naturalne zasoby Ziemi nie są nieograniczone. O ile jednak wielu z nas zwraca uwagę, by nie marnować wody, o tyle niewielu wie, że podobnej troski wymaga… piasek. Jego nadmierna eksploatacja to poważne zagrożenie dla całego świata. → Czytaj dalej

Krótka prelekcja Denisa Delestraca, autora filmu dokumentalnego Sand Wars (Wojny o piasek), wygłoszona w Barcelonie 27 listopada 2013.

Recycling szkła receptą na ocalenie oceanów i lasów?

Fragment aktualizacji wpisu „Badanie: Fragmentacja wyrokiem śmierci dla lasów i ich mieszkańców”:

Bezprecedensowy program budowy dróg finansowany jest przez agresywne banki rozwoju, które nie są zainteresowane ochroną świata przyrody, ostrzegł jeden z największych autorytetów w dziedzinie ekologii. Na całym świecie ma powstać 25 milionów kilometrów nowych utwardzonych dróg; to wystarczy, aby okrążyć Ziemię 600 razy. Blisko 90 proc. tych nawierzchni pojawi się w krajach rozwijających się. […]

Cywilizacja przemysłowa już teraz zużywa w każdym sezonie 15 miliardów ton piasku.

Według ekonomicznych prognoz – nie uwzględniających upadku globalnej gospodarki wskutek niedoborów podstawowych surowców oraz ekologicznego/klimatycznego chaosu – do roku 2050 w miastach miałyby zamieszkać dodatkowo 2 miliardy ludzi. 75% niezbędnej do ich przyjęcia infrastruktury po prostu nie istnieje. Natomiast realizacja planowanych do 2050 projektów energii „odnawialnej” wymagałaby zużycia 30 miliardów ton piasku rocznie. Trwałość tych instalacji nie przekracza 25 lat, zatem w każdym sezonie do roku 2080 niezbędne byłoby wykorzystanie 50 miliardów ton tego budulca.

Opracowanie: exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka, finanse, surowce i energia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.