Elektrownia Fukushima Dai-ichi od zawsze była „bombą zegarową”

Fukushima – informacje aktualizowane

Autor: „Tyler Durden” (zero hedge)

22 marca 2011

Było to tylko kwestią czasu. Kogoś ruszyło sumienie. Świat dowiedział się, że oprócz sprzedawanej aktualnie wielopiętrowej mistyfikacji związanej z rzeczywistą skalą katastrofy w Fukushimie, sama elektrownia – wzorem ulubionej instrukcji British Petroleum – została zbudowana w pośpiechu, przy zastosowaniu finansowych skrótów w postaci cięć obejmujących materiały i wykonawstwo, czego rezultatem końcowym była najprawdziwsza „bomba zegarowa”.

Bloomberg opublikował właśnie raport, który w wypadku potwierdzenia powinien doprowadzić do rychłego wyegzekwowania serii rytualnych samobójstw–harakiri w szeregach kierowniczej kadry odpowiedzialnej za bezprecedensowy akt zdrady przeciwko japońskim obywatelom. Cytat: „Według inżyniera, który cztery dekady temu uczestniczył w budowie zbiornika reaktora numer cztery, utrzymanie promieniowania w rdzeniu jednego z reaktorów uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima uzależnione było od wadliwej stali. Mitsuhiko Tanaka twierdzi, że pomógł ukryć ten wykonawczy defekt w stalowym zbiorniku za 250 milionów dolarów, zainstalowanym w reaktorze nr 4 Fukushima Dai-ichi, kiedy pracował w zespole Hitachi Ltd. w 1974 roku.”

Reaktor, który Tanaka określił mianem „bomby zegarowej” poddawany był akurat pracom konserwacyjnym, kiedy wywołane trzęsieniem ziemi tsunami 11 marca unieruchomiło systemy chłodzenia w elektrowni, powodując eksplozje i radioaktywne wycieki. „Kto wie, co by się stało, gdyby reaktor pracował?” powiedział w wywiadzie z zeszłego tygodnia Tanaka, który porzucił przemysł nuklearny po katastrofie w Czarnobylu. „Nie mam pojęcia, czy wybrakowany reaktor wytrzymałby takie uderzenia.”

Tutaj rozpoczyna się porażająca opowieść o kryminalnej intrydze w sercu japońskiego przemysłu atomowego:

Oświadczenia, którymi Tanaka podzielił się z japońskim Ministerstwem Handlu w 1988 roku i opisał dwa lata później w książce „Dlaczego energia jądrowa jest niebezpieczna”, powróciły w ślad za najpoważniejszym odnotowanym wypadkiem nuklearnym w historii Japonii. Reaktorem numer cztery wstrząsnęły eksplozje i pożar, który rozprzestrzenił się w sekcjach przylegających podczas pogłębiającego się kryzysu.

Rzecznik Hitachi Yuichi Izumisawa powiedział, że firma spotkała się z Tanaką, by omówić pracę jaką wykonał w ramach naprawy zbiornika – uznano, że nie istniał żadem problem związany z bezpieczeństwem. „Od tamtej pory nie zrewidowaliśmy naszego poglądu,” stwierdził Izumisawa.

Kaneta Takahashi, wysoki rangą urzędnik Agencji Bezpieczeństwa Przemysłu i Energii Nuklearnej Ministerstwa Handlu powiedział, że nie może potwierdzić, czy będąca poprzednikiem ministerialnego oddziału Agencja Surowców Naturalnych i Energii przeprowadziła śledztwo w związku z twierdzeniami Tanaki. Naoki Tsunoda, rzecznik Tokyo Electric Power Co. – właściciela elektrowni – powiedział, że nie może aktualnie skomentować sprawy.

Tanaka, który przewodził pracom zespołu budowniczych stalowego zbiornika przebywał akurat w swoim mieszkaniu na obrzeżach Tokio, kiedy najgwałtowniejsze w historii wstrząsy sejsmiczne 11 marca zakołysały budynkami stolicy Japonii.

„Chwyciłem żonę i przytuliliśmy się do siebie,” powiedział. „Myślałem, że to koniec: zginiemy.”

Koszmar Tanaki przybrał na intensywności nazajutrz, kiedy obok reaktora, który pomógł zbudować wywołana została seria eksplozji.

Oto dlaczego nie powinno się już ufać niczemu, co płynie z ust władz, zarządu TEPCO (Tokyo Electric Power Company) i pozostałych ekspertów, którzy opierają się na błędnych informacjach:

Tanaka mówi, że zbiornik wyrównawczy ciśnień reaktora sekcji 4 Fukushimy został uszkodzony w odlewni Babcock-Hitachi w mieście Kure, prefektura Hiroshima, podczas ostatniej fazy procesu produkcyjnego, który trwał 2 i pól roku pochłaniając dziesiątki milionów dolarów. Gdyby usterka została wykryta najprawdopodobniej oznaczałoby to bankructwo firmy.

Wewnątrz wielkiego pieca rozmiarów małego hangaru lotniczego, zbiornik wyrównawczy ciśnień reaktora poddawany był po raz ostatni obróbce mającej usunąć spoiny szczepne. Cylinder wysokości 20 metrów i średnicy 6 metrów został ogrzany do zmiękczającej metal temperatury 600 stopni Celsjusza.

Wzmocnienia, które miały być umieszczone wewnątrz podczas procesu obróbki nie znalazły się na właściwym miejscu, kiedy cylinder wtaczano do pieca. Po schłodzeniu zbiornika pracownicy odkryli, że jego ściany były zniekształcone, powiedział Tanaka.

Zbiornik opadł; jego wysokość i długość różniły się o 34 milimetry, co według przepisów oznaczało, że powinien był trafić na złomowisko. Szef Tanaki, nieskory do przekreślenia lat pracy i narażenia przyszłości przedsiębiorstwa, poprosił go o przywrócenie zbiornikowi kształtu w taki sposób, aby nikt nie zorientował się, że był uszkodzony. Tanaka pracował jako inżynier oddziału reaktorów nuklearnych przedsiębiorstwa i znany był ze swoich nieprzeciętnych umiejętności programowania.

Zaoszczędził miliardy Hitachi narażając na niebezpieczeństwo miliony ludzi:

„Dzięki mnie przedsiębiorstwo zaoszczędziło miliardy jenów,” powiedział Tanaka, który otrzymał 3 miliony jenów premii oraz certyfikat uznania za „nadzwyczajny” wysiłek. „Poczułem się wówczas jak bohater,” wspomina Tanaka.

Przez miesiąc Tanaka odbył kilkanaście nocnych wizyt w biurze International Business Machines Corp., oddalonym o 20 kilometrów od Hiroshimy, gdzie przy użyciu superkomputera opracowywał strategię naprawczą.

Kłamstwa ukryte pod płótnem, oficjel zajęty golfem i źródlaną kąpielą:

W międzyczasie pracownicy zakryli uszkodzony zbiornik płótnem, powiedział Tanaka. Kiedy firma Tokyo Electric przysłała swojego przedstawiciela, by dokonał oceny postępu prac, Hitachi zajęło go winem i przekąskami. Zamiast oddać się inspekcji elementu spędził cały dzień grając w golfa i relaksując się w gorących źródłach.

Zresztą jegomość ów i tak nie miałby pojęcia co ogląda,” stwierdził Tanaka. „Ludzie z użyteczności publicznej nie wiedzą, jak wykonywane są części.”

Po miesiącu komputerowego modelowania Tanaka wykoncypował sposób wykorzystania pomp, aby odkształcić zapadniętą ścianę. I chociaż po „zabiegu” nie można byłoby stwierdzić, że coś było z nią nie tak, nikt nie wiedział, jaki wpływ może mieć reperacja na integralność zbiornika. Trzydzieści sześć lat później właśnie zbiornik wyrównawczy ciśnień stanowi główną linię obrony chroniącą rdzeń reaktora nr 4 Fukushimy.

„Opisane procedury są dalekie od ideału, zwłaszcza w przypadku elementu tak krytycznego dla bezpieczeństwa elektrowni,” powiedział podczas wywiadu telefonicznego Robert Ritchie – profesor Nauki i Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. „W zależności od stopnia deformacji zbiornika może to doprowadzić do miejscowego pęknięcia spawów.”

„Ojciec japońskiego Czarnobyla”:

Po dramacie w Czarnobylu w 1986 roku poproszono Tanakę, by został narratorem rosyjskiego filmu dokumentującego katastrofę. Zespół radzieckich filmowców nakręcił 30 godzin materiału wewnątrz elektrowni; wiele ujęć było zbliżeniami zniszczonego rdzenia. Reżyser zmarł rok po zakończeniu zdjęć na skutek napromieniowania. Oglądając filmową dokumentację Tanaka przeżył nerwowe załamanie.

„Nagle zacząłem płakać. Zacząłem zastanawiać się nad tym, co zrobiłem,” powiedział Tanaka. „Pomyślałem, ‚Mogę być ojcem japońskiego Czarnobyla.'”

Dwa lata później Tanaka udał się do Ministerstwa Handlu, aby donieść o mistyfikacji, w której uczestniczył dekadę wcześniej. Rząd odmówił wszczęcia dochodzenia, a Hitachi zaprzeczyło oskarżeniom, powiedział.

Wszyscy kłamią:

„Powiedzieli, że skoro szefowie Hitachi twierdzą, że tego nie zrobili, nie ma więc żadnego problemu,” powiedział Tanaka. „A korporacje nie zawsze mówią prawdę.”

Tłumaczenie: exignorant

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Elektrownia Fukushima Dai-ichi od zawsze była „bombą zegarową”

  1. Pingback: Apel ocalałej | Exignorant's Blog

  2. Pingback: Wybrane komentarze 8 kwietnia 2011r. « Monitorpolski's Blog

Możliwość komentowania jest wyłączona.